Kınanın saçlara faydaları nelerdir?

Kimyasal boyalar yerine doğal saç boyalarını tercih edenler kınaya yönelmektedir. Kına, saçları güçlendirirken daha hızlı uzamalarını sağlar.

Bazılarımız kınayı sadece, düğün öncesinde ellere yakılan bir boya olarak görse de, kınanın saçlar için inanılmaz etkileri vardır. En etkili saç bakım ürünlerinden bir tanesi de kınadır. Kına daha çok saç boyamakta kullanılır.

Kınanın saçlara faydaları nelerdir?

1-Saç derisine bakım yapar.

Antimikrobiyal özellikleri sayesinde kına, saç derisine sağlık katarak kepek sorunlarını giderir.

2-Saçlardaki yağ dengesini sağlar.

Kına kepekleri iyi geldiği kadar saç derisindeki yağ oranını da dengeler. Saçlardaki pH dengesinin korunmasına yardımcı olan kına, saçların aşırı yağlanmasını önleyerek yağ üretimi yapan bezlerin düzenli çalışmalarını sağlar.

3-Saçların daha hızlı büyümelerini sağlar, saç dökülmelerini durdurur.

Saç derisine derinlemesine nüfuz ederek saçların daha sağlıklı ve daha hızlı büyümelerini teşvik eder. Saç dokusunu güçlendiren kına, dökülmeleri de önler.

4-Saç köklerine bakım yapar ve saçların güçlenmesini sağlar.

Kına, içerdiği besinler yardımıyla saç dökülmesini engeller. PH dengesini ayarlayan kına saçlarda yaşanan kırıklıkları da tamir eder. Esnekliğini yitiren saçların esneklik kazanmasını ve saç tellerinin daha çok parlamasını sağlar.

5-Saçların nemlenmesini sağlar.

Saç tellerinin çevresinde koruyucu bir kalkan gibi hareket eden kına, saçların daha çok nemi tutmasına yardımcı olur. Saç kırıklıkları gibi sorunlar, kına ile kolayca çözülebilir.

Kına saç büyümesine nasıl katkıda bulunur?

Kınanın saç büyümesine etki edebilmesi için yüzde 100 doğal olması gerekmektedir. Kına alırken kınanın markasına ve içeriğine dikkat edin. Aldığınız aktarın güvenilirliğini araştırın. Piyasada pek çok kına tozu bulunmaktadır ve bu kınaların renklerinin daha koyu olması için içlerine PPD (parafenilendiamin) türünde sert kimyasal maddeler konulmaktadır.

PPD; cilde değdiğinde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Cildin kurumasına ve gözlerin sulanıp kaşınmasına yol açabilir. Böyle bir durumda gözlerinizi soğuk su ile iyice durulamanız gerekir. Gözlerinizdeki belirtilerin devam etmesi durumunda hemen bir doktora gidin.

Saçların uzamasını sağlayan kına maskesi

  • Çeyrek fincan kına tozu
  • Çeyrek fincan ılık su,
  • Eldiven, fırça, duş başlığı
  • Hindistan cevizi yağı

Cam bir kaseye, Hindistan cevizi yağını, kına tozunu ve ılık suyu koyup güzelce karıştırın. Hazırladığınız karışımın yumuşak ve dağılabilir olduğundan emin olana kadar karıştırmaya devam edin.

Kınanın saç renginizi değiştireceğini unutmayın. Bu yüzden bulabilirseniz renksiz kına kullanmaya çalışın. Renksiz kına bulamıyorsanız ve saçlarınız koyu kahve renginde ise, hazırlayacağınız kına maskesinin içine demlenmiş ve soğumuş siyah çay ya da ceviz kabuğunun kaynattığınız suyunu ekleyebilirsiniz. Bakır bir renk için maskenize soğan suyu katabilir; kızıl renkler içinse kırmızı pancar suyu kullanabilirsiniz.

Kına, renk bıraktığı için saç çizginize ve kulaklarınıza vazelin sürdükten sonra kullanın. Böylece kınanın cildinizi boyamasını önlemiş olursunuz. Karışımı hazırladıktan sonra eldiven kullanın ve bir fırça ile karışımı saç diplerinden saç uçlarına olacak şekilde sürün. Tüm saça karışımı uyguladığınızda, bir duş başlığı ya da bone takarak bir saat kadar bekleyin. Saç renginizi değiştirmek için maskeyi kullanmıyorsanız bekleme sürenizin bir saat olması yeterlidir. Saçlarınızın rengini değiştirmek için kınayı saçınızda daha uzun süre bekletmeniz gerekmektedir. 1 saat sonra saçlarınızı şampuan ile yıkayın ve saçlarınızı güzelce kurutun. Bu maskeyi her ay bir kere yapabilirsiniz.

Kına çok güçlü bir malzemedir, bu yüzden saçınızı kına ile boyamak isterseniz kınanın saçınızdan çok zor çıkacağını ve saçınızın orijinal rengine çok zor döneceğini unutmamalısınız. Kına ile saç boyamaya karar verirseniz, oldukça dikkatli olmanızda fayda var.

Bir cevap yazın