Makyajla Uyumanın Zararları Nelerdir?

Bazen gün içinde o kadar çok yorulursunuz ki değil makyajınızı temizlemek, üstünüzü değiştirmeye bile üşenirsiniz. Sabah kalktığınızda yastığınıza bulaşan, suratınızda dağılan makyaj izlerini görmek çok sinir bozucu bir durumdur. Alışkanlık haline gelmediği sürece çok büyütülmemesi gereken bu sorun, cildiniz için tehlike yaratan bir durumdur. Bu yüzden çok yorulsanız dahi, mutlaka cildinizi temizleyin.

Uyku esnasında cildiniz dinlenir ve yenilenir. Makyaj ürünleri temizlenmeden uyunduğunda, cilt nefes alamaz ve kendini yenileyemez.

Cilt, üzerine sürülen her şeyi emer

Bedenin en büyük organı olarak kabul edilebilen cilt, düzenli bakımlar sayesinde sağlığını koruyabilir. Cildinize ne sürerseniz sürün, cilt onu hemen emer bu yüzden makyajla uyunduğu zaman cilt, tüm kimyasalları emecek ve doğal yapısı bozulacaktır.

Cildin doğal olmayan maddelerle örtülü olması, gözeneklerinin hava almasını engelleyerek sebum üretiminde dengesizliklere yol açar.

Akne ve sivilce oluşumu için uygun zemin hazırlanır

Tüm gece kimyasal maddelerin yıkıcı etkilerine maruz kalan ciltte ölü hücreler birikir ve cilt sorunları oluşur. Akne ve sivilceler için uygun bir zemin oluşması, onların çoğalmasını ve hızla yayılmasına yol açar.

Cilt kuruluğu artar

Makyajla uyuduğunuz zaman cildinizin kendini yenilemesine engel olmuş olursunuz. Cildiniz daha donuk ve daha yaşlı bir görünüm kazanır. Kimyasal maddeler nedeniyle gözenekler tıkanacağından cildiniz ihtiyacı olan nemden mahrum kalır ve kurur. Kuru cilde sahip kadınların cildi daha fazla dökülürken, burun ve kaşları etrafında kuru lekeler meydana gelebilir.

Bunu önlemek için, temizlediğiniz cildinize hyalüronik asit bazlı kremler sürebilirsiniz.

Yüzünüz kirli bir görünüme sahip olur

Makyaj bir nevi kapatıcıdır. Yüzünüzdeki kusurları gizlemeye yardımcı olduğu kadar, gün içinde cildinizde biriken kirin de görünmemesini sağlar. Fakat akşam olduğunda ve cildinizin kendini yenileyeceği gece vakti geldiğinde, yüzünüzü temizlemezseniz alt derinizdeki kolajenler parçalanır ve serbest radikaller açığa çıkar.

Kırışıklıklar artar

Kolajenlerin yapılarının bozulması, cildinizin esnekliğini kaybetmesine ve kırışıklıklar oluşmasına neden olur. Yaşlılık belirtilerinin artması, bedenin iyileşme süresini de geciktiren bir durumdur. Cildinizi yatmadan önce yıkayarak daha genç görünmesini sağlayabilirsiniz.

Enflamasyon riski artar

Makyajın bütün gece ciltte kalması ile cildinizde iltihap, kızarıklık ve enfeksiyon riski artar. Pek çok ürünün parfümü ya da boyası olabilir. Tüm bu kozmetik ürünler, içerdikleri kimyasal maddeler nedeniyle cildin yıpranmasına ve doğal yapısını kaybetmesine yol açabilir.

Egzoz dumanı ya da polenler cildin zamanından önce bozulmasına ve yaşlanmasına sebep olabilirler. Bu etkilerden kurtulmanın en etkili yolu, her gece yatmadan önce cildi temizlemektir.

Makyajı temizlemeyi unutursanız ne yapmanız gerekir?

Ne kadar zararlı bir şey olduğunu bildiğiniz halde makyajınızı temizlemeyi unuttunuz ve tüm gece yüzünüzde makyaj artıkları kaldı. Peki böyle bir durumda yapabileceğiniz en iyi şey nedir?

Yüzünüzü ağır olmayan bir temizleyici ile iyice arındırın. Eğer cildiniz üzerinde sivilce çıkmaya başlıyorsa, salisilik asit ya da benzoil peroksit bazlı bir temizleyici kullanmanız gerekir. Böylece tıkanan gözenekleriniz açılacak ve cildiniz nefes almaya başlayacaktır.

Antioksidan bakımından zengin bir kremle cildinizi nemlendirerek oluşan hasarın etkilerini azaltabilirsiniz. Dilerseniz yeşil çay buharı da tutabilirsiniz yüzünüze. Bu uygulama cildinizi nemlendirecek ve canlanmasına katkıda bulunacaktır.

Makyaj yapılmasa da cilt her gece temizlenmeli midir?

Gün içinde cildiniz, sadece evde dursanız dahi kirlenir. Bu yüzden her gece yüzünüzü yıkayarak yatmanız cildiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden bir tanesidir. Dilerseniz yaşlanmayı önleyici bir anti – aging krem de sürebilirsiniz. Böylece cildiniz, bakterilerin çoğalmasına elverişsiz bir ortam yaratacaktır.

Makyaj yapın ya da yapmayın, hiç fark etmez. Her gün düzenli bakımınızı yapmanız ve haftada bir buhar banyosunu uygulamanız cildinizin sağlıklı görünmesi için gereklidir

Bir cevap yazın