Saç Boyasının Akmaması İçin Uygulanabilecek 8 Yöntem

Saç boyamak, kadınların şekil değiştirerek kendilerini yenileme yöntemlerinden biridir. Farklı renklerle farklı bir havaya bürünen kadınlar, saçlarını boyattıklarında kendilerini daha pozitif, daha enerjik ve daha mutlu hissederler. Fakat minik bir sorun vardır: Saç boyasının akması. Bu can sıkan durum için elbette ki pek çok öneriler vardır. Güzelleşmek için bunca çaba harcarken, böylesi bir sorunun strese sokmasına kadınlar asla izin vermez. Gelin birlikte saç boyasının akmaması için neler yapılabileceğine bakalım:

  • Saçlarınızı üzüm sirkesi ile durulayın

Çoğu kişi sirke kokusunu sevmez, hatta sirkeden nefret eder. Fakat bu mucizevi madde saç boyanızın akmasını önlüyor! Evet, yanlış duymadınız, saçlarınızı sirkeli su ile duruladığınızda, boyanın saçınıza daha fazla durduğu bir gerçek.

Her saç yıkamadan sonra durulama suyuna bir miktar üzüm sirkesi ekleyin ve saçlarınızı bu şekilde durulayın. Yalnız özellikle üzüm sirkesi kullanmanızı öneririz çünkü konunun uzmanları, elma sirkesinin üzüm sirkesi gibi sonuç vermediğini söylüyorlar. Daha çok bakır ve kızıl tonlu saçları olan kişilerin üzüm sirkesini mutlaka kullanmaları gerekir.

Durulama suyunuzu hazırlarken, su ve sirke miktarının aynı olmasına özen gösterin. Saçınızdan şampuanı akıtın ve ardından sirkeli su ile durulayın, bu kadar basit. Ayrıca, saçınızı boyadığınızda, yıkama esnasında boyayı akıtmak için sirkeli su kullanın. Bu, boyanın saçınıza daha iyi nüfuz etmesini sağlayacaktır.

Sirke; saç derinizdeki ph dengesini ayarlar, kaşıntıları yok eder, saç dökülmesini engeller, karışmış dalgalı saçların kolayca açılmasını sağlar, kepeklerden saçı arındırır ve saçları parlak bir görünüme kavuşturur.

  • Saçlarınızı çok sık yıkamaktan vazgeçin

Boyalı saçlardaki boyanın akmaması için saçlarınızı bir haftada iki kez yıkamanız gerekir. Fazlası saçlarınızın dökülmesine sebep olabileceği gibi, boyanın da akmasına neden olacaktır. Saçlarınız kalın telli ise, daha geç yağlanacakları için boyanın saça tutunması daha kolay olur. Fakat saç telleriniz ince ise, hızla yağlanan saçlarınızı daha sık yıkama ihtiyacı hissedecek, böylece boyanın da akmasına zemin hazırlamış olacaksınız.

Saçlarınız yağlandığı için saçlarınızı yıkamak isteyebilirsiniz fakat saç derinizin yağa ihtiyacı olduğunu unutmayın. Saç derisinde hiç yağ kalmadığında beden daha çok yağ üretir. Kuru şampuanlarla ya da bebek pudrası ile saçınızı temizleyebilirsiniz.

  • Sıcak su ile saçınızı yıkamayın

Saçları sıcak su ile yıkamak, boyanın akmasına neden olur. Bu yüzden saçınızı yıkama ve durulama esnasında kesinlikle sıcak su kullanmayın. Bunun yerine ılık su kullanın, böylece saç derinizi ve saç yapınız sıcak suyun zararlı etkilerinden korunmuş olur.

  • Saç yapınıza uygun bakım ürünleri kullanın

Boyalı saçlarınız için özel bakım ürünleri vardır. Şampuanlarda ve kremlerde “boyalı saçlar için” ibaresini gördüğünüz ürünleri kullanmaya özen gösterin. Saçınızın canlılığını korumak ve boyanın akmasını geciktirmek için saç yapınıza uygun ürünleri kullanın.

  • Denize ya da havuza gireceksiniz bone almayı ihmal etmeyin

Tuzlu ya da klorlu su, saç yapınıza zarar vererek boyanızın akmasını hızlandırabilir. Bunun için deniz ya da havuz gibi yerlerde mutlaka bone kullanın. Bone kullanmayı sevmiyorsanız, suya girmeden önce saçınıza uygun bakım ürünleri kullanabilirsiniz.

  • Saçınızın bakımını mutlaka yapın

Saç boyaları eskisi gibi saçı yıpratan malzemelerden oluşmuyor. Fakat buna rağmen saçınızın boyama sonrasında yıprandığını hepimiz biliyoruz. Saç boyasının akmasını önlemek için özel kremler vardır, bunları kullanarak saçınızın sağlığını koruyabilir ve rengi saçınızda sabitleyebilirsiniz.

  • Saç bakım ürünlerinizi seçerken, içeriklerine dikkat edin

Saç boyası, saç kremi ve diğer saç bakım ürünlerinin etiketlerini mutlaka inceleyin. Amonyak içermeyen bakım ürünlerini kullanmanız, saç boyanızın akmasını yavaşlatır.

  • Sıcağa dayanıklı bakım ürünlerini tercih edin

Saç şekillendiricileri ile saçlarınızı düzleştirirken ya da maşa kullanırken, saçınıza krem sürün veya sprey sıkın. Böylece saçınız ısıdan zarar görmeyecek ve boya akmayacaktır.

Bir cevap yazın