Yağlı ciltler için makyaj önerileri

Yağlı ciltlerde makyaj çok çabuk emilip yok olur ve cilt aşırı parlak görünür. Yağlı ciltlere sahip kadınlar ciltlerinin çok hızlı okside olmasından yakınıp dururlar. Yağlı ciltlerde makyajın uzun süre kalması için ne yapılmalıdır? Yağlı ciltler için makyaj ipuçları nelerdir?

Cilt yapısı yağlanmaya elverişli kadınlar sivilce ve akne gibi sorunları çok sık yaşarlar. Yüzleri sürekli yağlı ve aşırı parlak görünür. Makyaj yaptıklarında dayanıklı olmaz ve ciltleri çok hızlı bir şekilde okside olur. Ciltteki gözenekleri tıkayan makyaj kalıntıları cilt problemleri için zemin oluşturur. Bu tip cilt yapılarına sahip kişilerin, ciltlerindeki yağ dengesini ayarlamaları gerekir.

1-    Makyaj Bazı

Yağlı cildi olan kadınlar, makyaj yaparken oldukça dikkat etmelidirler. Çünkü yaptıkları makyajın yüzlerinde katmanlar şeklinde görünmesi olasılığı vardır. Ciltlerine uygun makyaj bazı ile daha kalıcı makyajlar elde edebilirler. Makyaj bazı, sadece kozmetik ürünlerin ciltte daha uzun süre kalmasını sağlamaz aynı zamanda ciltteki gözeneklerin kapanmasını da önleyecektir.

Yağlı cilt tipi olanlar, makyaj bazı seçimlerinde, bazın içeriğinde silikon olup olmadığına bakmalıdırlar. Silikon içeren makyaj bazları, ciltte alerjilere neden olabilirler. Akne ve sivilce tedavilerinde kullanılan salisilik asit içeren makyaj bazlarının kullanılması yağlı ciltlerde makyajın daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Bazı uygulamadan önce cildin fazla yağlardan temizlenmesi gereklidir. Bunun için yağlı ciltlere özel tonikler kullanılabilir. Yeşil çay, sirke ya da salatalık kullanarak evde kendiniz doğal tonik yapabilirsiniz.

Cildin daha az parlaması için yüze çok hafif bir şekilde şeffaf pudra uygulanabilir. Pudra, makyaj bazını cilde sabitleyecektir.

2-    Doğru Fondöteni Seçmek

Yağlı ciltler için fondöten seçimi oldukça zordur. Pek çok fondöten cilt tarafından çok çabuk emilir ve çok sık olarak tazelenmeleri gerekir. Böyle bir problemle toz fondöten kullanarak başa çıkabilirsiniz. Böylece cilt daha az parladığı gibi ağırlık hissi de oluşmamış olur.

Toz fondöten kullanmayı sevmiyorsanız, seçeceğiniz likit fondötenin mümkünse su bazlı ve köpük şeklindeki olmasına dikkat edin. Yüzünüze ince bir katman halinde süreceğiniz fondötenin üzerine mutlaka pudra sürün.

3-    Pudra Kullanmayı İhmal Etmeyin

Yağlı ciltleri en güzel toparlayan şey pudradır. Fondötenin sabitlenmesini sağlayan pudra, ciltteki fazla parlaklığı da alır. Pek çok kadın pudra seçerken tereddüt edebilir. Toz pudralar fazla yağı biraz daha çok çekebilir ama preslenmiş pudralar da toz pudralar gibi oldukça etkilidir.

Pudra seçerken, karma pudralar kullanmamaya dikkat edin. Bu tür pudralar yağlı ciltlerin daha çok parlamasına neden olabilirler.

Cildinizdeki fazla yağı alacak kağıt mendiller kullanabilirsiniz. Gün boyunca bu mendillerden kullanarak cildinizin daha az parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

4-    Mat Allık Kullanın

Yağlı ciltler parlamaya çok müsait ciltlerdir. Bu nedenle kullandığınız kozmetik ürünlerde mat renkleri seçmelisiniz.

Yapılan makyaj yağlı ciltte çok kolay eridiği için toz allık kullanımı, krem allıklara oranla makyajın kalıcılığını artıracaktır. Toz allık kullanamıyorsanız ve krem allık kullanmak daha kolayınıza geliyorsa, allık sürdükten sonra mutlaka pudra uygulayın.

5-    Mineral Bazlı Makyaj Malzemeleri Kullanın

Mineral bazlı makyaj malzemeleri inorganik maddelerden oluşurlar. Bu yüzden yağ içermezler ve bakteri oluşmasına izin vermezler. Yağlı ciltler için en ideal ürünlerden biri de mineral içeren ürünlerdir.

Çinko oksit ve titanyum dioksit içeren mineraller, güneş kremleri ile aynı etkiyi gösterdikleri için, kimyasal içeren kremlerin katmanlar halinde uygulanmasını engellerler.  Makyajın oksitlenmesini engelleyen çinko, doğal bir antioksidandır. Bu nedenle makyajın kalıcılığını artırır.

Tüm bu önerileri uygulayarak cildinizin parlamasını önleyebilirsiniz. Ayrıca makyaj yaparken çok fazla ürünü üst üste kullanmazsanız cildiniz daha az kimyasal madde ile etkileşime girdiği için daha sağlıklı olacaktır.

Bir cevap yazın